Titulní obrázek


Centrální registr vozidel kolabuje, technici z ministerstva se snaží situaci zachránit

Nová verze registru vozidel se nadále potýká s obtížemi v provozu. Centrální systém je pomalý a některé agendy na velkém množství dopravních úřadů nelze vyřídit. Situaci to komplikuje například těm, kteří se chystají na letní dovolenou. Ve středu poslalo Ministerstvo dopravy ČR do krajů své techniky. Kdy se situace zlepší ale těžko odhadnout.

Příkladem oblasti, v níž nový registr vozidel selhal, je Trutnov. "Je to opravdu trapas, protože třeba pracovnice všechno vyplní, má to hotové a pak naskočí error, když to chce potvrdit. Lidé ale zatím mají pochopení a nehudrají. Vědí, že za to naši úředníci nemohou," vyjádřila se k problémům mluvčí radnice Veronika Svobodová.

V Jihlavě se rozhodli rozdat pořadové lístky testovací skupině několika desítek lidí. Podle toho, jak bude nový systém fungovat, pak úředníci rozhodnou o tom, zda přijmou do řady další klienty. První dva nic nevyřídili. Systém totiž neumožnil odhlášení vozidla ani přepis na jiného majitele.

V pondělí ministerstvo spustilo po desetidenní odstávce nový Centrální registr vozidel. Brzy ale přestal fungovat. Částečně zprovoznit se ho podařilo po sedmi hodinách. V úterý potíže přetrvávaly. Podle resortu systém běžel, ale s problémy. Na některých pobočkách například nešlo tisknout doklady nutné k přihlášení vozu.

Uspěla naopak žena, které někdo ukradl registrační značky a přišla si pro nové. První lidi čekali na jihlavském úřadě už před šestou, tedy hodinu před otevřením. Za hodinu a čtvrt úředníci vyřídili 14 lidí. Někdo uspěl, někdo musí přijít v pátek.

Problémy s registrem lidem komplikují cesty na dovolenou. "V pondělí jsem si koupil auto, mám zatím převozní značku, s tou ale nemůžu jet na dovolenou, je jen provizorní. V pondělí a ve středu to nešlo, tak zkusím v pátek, to je poslední možnost. Pak asi pošlu ministrovi účet, ať mi proplatí tu dovolenou, na kterou jsem nevyrazil," stěžoval si muž, který se představil jako Václav.

Naštvaný odcházel z úřadu v Třebíči i další čekající. "Chci jet do Chorvatska, nemůžu tam jet se zelenou provizorní značkou, ta má platnost deset dní. Nemůžu riskovat flastr," podotkl Miloš. Na třebíčském úřadě byla ráno zhruba desítka lidí, i tam přetrvávají problémy s přihlašováním dovezených aut. Některé agendy vyřídit jdou, ale pomalu.

Ministerstvo dopravy ve středu ráno aktuální stav neznalo, situaci na úřadech bude postupně ověřovat. "Budeme během dneška obvolávat všechna kontaktní místa, zda je to u nich v pořádku, nebo tam je nějaký problém. Budeme to následně předávat dodavateli, aby to co nejpromptněji řešil," řekl mluvčí resortu Jakub Žižka.

Ve středu také úřad ministra Pavla Dobeše vyslal do krajských měst IT techniky, aby řešili případné problémy s nastavením úloh tiskáren. "Poté budou k dispozici na registračních místech v daném kraji," doplnil Žižka. Podle něj byl do aplikace připojen stručný manuál, který se týká nastavení tiskových úloh. Resort návod poslal úřadům i e-mailem.

Problémy přetrvávají i v Kladně. "Nejedeme, platí to co v úterý. Pídíme se po dalších informacích z ministerstva," řekl mluvčí kladenského magistrátu Vilém Frček.

V Brně systém funguje, ale podle mluvčího magistrátu Pavla Žáry je stále pomalý a kostrbatý. "Chybí například data upřesňující informace o technické způsobilosti aut," uvedl.