Titulní obrázek


Aston Martin slaví velké výročí, vozy vyrábí již sto let

Britská společnost Aston Martin slaví jubilejní narozeniny. Vozy vyrábí již od roku 1913. Prošla si několika těžkými finančními situacemi, ale vždycky se dokázala vrátit zpět.

Počátky britské automobilky spadají do doby, kdy si rukou potřásli Lionel Martin a Robert Bamford. Firma s názvem Bamford & Martin Ltd. vznikla v roce 1913. O rok později se Martin zúčastnil závodu do vrchu u městečka Aston Clinton v Buckinghamshiru. Na počest jeho úspěchu se firma přejmenovala na Aston Martin a udržela si svůj název 99 let.

V druhé polovině století se objevují všechny známé modely, které z Aston Martinu udělaly uznávaného výrobce luxusních a sportovních automobilů. I když byly některé krokem stranou, jako třeba neohrabaný a zbytečně futuristický sedan Lagonda, další se zapsaly nesmazatelně do historie a jsou z nich dnes sběratelské kousky. Jde například o slavný model DB5, který si zahrál ve filmu s agentem 007 Jamesem Bondem.

Dovoz a přihlášení vozidla: Aby bylo možné jezdit s dovezeným vozem, je nutné nové či ojeté vozidlo přihlásit do evidence. Musíte mít mimo jiné sjednané povinné ručení a na dopravním inspektorátu doložit originál zelenou kartu.

Mezi lety 1991 a 2007 patřil Aston Martin přímo pod automobilku Ford. To znamenalo příliv financí a zlepšení výroby. Velkým hitem byl model DB7, který v roce 2002 slavil šestitisící vyrobený exemplář, čímž předčil všechny ostatní modely DB dohromady. O něco později se Aston Martin vrátil i zpět na závodní dráhu a účastnil se známé ceny 24 hodin v Le Mans.

V současnosti už Aston Martin Fordu nepatří, i když v něm má stále částečný podíl. Firmu spravuje skupina investorů. Aston Martin má v nabídce vozy z osmi modelových řad počínaje malým městským autem Cygnet postaveném na bázi Toyoty iQ a konče jedním z nejdražších aut na světě One-77. V budoucnu se chystá vydat i cestou stále oblíbených SUV, už dokonce představil i koncept.