Titulní obrázek


Ford B-Max vybojoval pět hvězdiček

Nový Ford B-Max prošel přísným testem Euro NCAP. Americká automobilka jej odvážně vyrobila bez pevného B-sloupku. Tuto funkci převzaly rámy dveří. Konstrukce je ale i tak bezpečná.

Tentokrát šlo o Ford B-Max 1.5 diesel, s karosérií pětidvéřový hatchback s pohotovostní hmotností 1357 kg, výbavou Trend. Bezpečnostní výbava testovaného exempláře obsahovala elektronickou kontrolu stability, tříbodové bezpečnostní pásy s předepínačem a omezovačem síly na předních sedadlech, čelní airbag řidiče a spolujezdce, boční a hlavové airbagy a kolenní airbag řidiče. Vůz byl také vybaven připomínači nezapnutých bezpečnostních pásů na předních sedadlech. Pro testy ochrany dětí byla pro mladší figurínu instalována proti směru jízdy autosedačka Britax Römer Babysafe Plus, pro starší figurínu pak autosedačka Britax Römer Duo Plus, avšak s orientací ve směru jízdy. Prostor pro cestující zůstal během čelního nárazu stabilní.

Povinné ručení online: neobíhejte pojišťovny a nezvěte si domů pojišťovací poradce? Využijte sjednání povinného ručení online přes internet. Ušetříte drahocenný čas, v kalkulátoru pojištění naleznete optimální sazbu pro vaše vozidlo a navíc výrazně ušetříte.

Údaje zaznamenané zkušebními figurínami indikují dobrou ochranu kolen a stehen řidiče i spolujezdce. Ford poskytuje stejnou ochranu pro cestující různých výšek, sedících v různých pozicích. B-Max získal maximum bodů za ochranu předního spolujezdce. Stejně tak získal maximum bodů v testu bočního nárazu. Při testu bočního nárazu na sloup byla však zjištěna mezní ochrana hrudníku řidiče. Sedadlo a hlavová opěrka poskytují dobrou ochranu krční páteře při nárazu zezadu. Pohyb dopředu hlavy 3leté figuríny při čelním nárazu nebyl nadměrný a obě dětské figuríny byly dětskými autosedačkami dobře ochráněny proti nárazu hlavy do interiéru vozu i při bočním nárazu.

Ochrana nohou chodců v oblasti nárazníku byla zhodnocena jako dobrá a získala maximální počet bodů. V oblastech možného nárazu hlavy dospělého poskytuje kapota špatnou ochranu naproti tomu v oblasti možného nárazu hlavy dítěte je ochrana dobrá téměř ve všech částech. Standardním vybavením Fordu B-Max je systém elektronické stability, který splňuje požadavky Euro NCAP, a připomínač zapnutí pásů pro přední sedadla. Omezovač rychlosti není pro B-Max dostupný. Vůz Ford B-Max tedy získal pět hvězdiček.